Yeni Yıla Başlarken…

0

Muharrem-Turşucu-1024x683

Yeni yıla başlarken…
İnsanlık tarihinde olağan dışı hadiselerin görüldüğü zor bir zaman dilimini hep beraber yaşıyoruz. Ülkemizi ve tüm dünyayı olumsuz etkileyen Covid 19 salgını dokuz ayı aşkın bir süredir devam ediyor. Corona virüsünün nasıl evrileceği, nasıl kontrol altına alınacağı ve ne zaman bu virüsten kurtulabileceğimiz henüz netlik kazanmış değil.
Okulların kapandığı, karantina uygulamalarının belli yaş gruplarında devam ettiği, virüsün yayılımının hızla ilerlediği bir süreci yaşıyoruz. Bu şartlarda eğitim öğretim faaliyetlerinin aksaksız yerine getirilmesi hiç kimsenin alışık olmadığı bir durum. Ancak dokuz ayı aşkın süredir kendimizi yenileyerek, araştırarak, uğraşarak yeni bir hayat tarzında yeni bir eğitimin sürdürülebilmesi için gayret ediyoruz.
Biz biliyoruz ve bilenler de diyorlar ki; ülkemizin/ülkelerin geleceği eğitimleridir. Eğitim ihmale gelmez. Savaşta, barışta, salgında vb. her hal ve şartta eğitim mutlaka sürmelidir. Medeniyetler tarihinin süzgecinden damıtılarak elde edilen gerçek; insan eğitimle, insanlığın erdemine ulaşabilir.

Eğitimde başarı; çağını iyi okuyan donanımlı öğretmenlerle, okulla, anne ve babayla mümkündür.
Eğitimin olmazsa olmazları kendisini eğitim ve öğretim işlerine vakfetmiş donanımlı öğretmenlerdir. Eğitim sistemlerinin kalitesi, öğretmenin kalitesi ve donanımı kadardır. Öğretmenin öğretmenlik donanımı arttıkça öğrencilerin ve toplumun kalitesi de artacaktır. Salgın dönemleri büyük fedakârlık gerektiren bir anlayışla en az zayiatla atlatılabilir.
Günümüzün öğretmeni sürekli araştırmalı, insanlığın gelişim evrelerinin analizini iyi yapmalıdır. Bilgi ve iletişim çağının gelişmeleri, endüstri 4,0 ve yapay zekâ uygulamalarının hayatımıza getirdiği etkilerin insanlığa ve eğitime olan katkılarını takip etmelidir. Dijital dönüşüm ve eğitim ortamına uygun, eğitim materyali geliştirmede, zengin ders içeriği oluşturmada donanımlı hale gelmelidir. Öğrencilerini yaşayacakları zamana göre yetiştirme gayreti, öğretmenlerimizin en önemli motive unsurudur.
Okullarımızda, salgın sürecinde eğitim-öğretim ve sağlık açısından her türlü tedbirler alındı. Yüz yüze eğitime her an hazır olan okullarımıza, açık olmasına izin verildiği günlerde öğrencilerimiz güvenle okullarına geldiler. Eğitimin uzaktan yapılmasının kararları alınınca da yeterli olan alt yapımızla uzaktan eğitimleri öğretmenlerimiz başarıyla sürdürdüler.
İçinde bulunduğumuz şartları en iyisini yapabilmek adına zorlayarak öğrencilerimizin bütün yeteneklerini teşvik edecek öğrenci kulübü çalışmaları revize edilerek okullarımızda devam etmektedir. Öğretmenlerimiz alanında donanımlı dijital dönüşüm ve eğitimin geleceği konularında yetkin hocalardan sürekli “Hizmet İçi Eğitim” çalışmalarıyla eğitimde yeni yönelimleri takip etmektedir.
Gençlik Eğitim Kurumları her zaman olduğu gibi salgın döneminde de işini en iyi şekilde yapmanın gayreti ve heyecanıyla tüm çalışanları, öğrencileri ve velileriyle ülkemize ve insanımıza hizmet etme aşkını sürdürmektedir.
AKLI GELİŞTİREN AHLAKI GÜZELLEŞTİREN UYGULAMALARIMIZLA İNSANIMIZA DEĞER KATAN KALİTELİ BİR EĞİTİM VERMEK bizim işimizdir.

Muharrem TURŞUCU
Gençlik Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi

Yorum Yaz