Sınava Doğru

0
Mehmet Doğan - Rehberlik

Mehmet Doğan – Rehberlik

Kıymetli Gençler, üniversite sınavının iyice yaklaştığı bu günlerde oldukça heyecanlı ve stresli olabilirsiniz. Belli bir seviyenin üzerine çıkmamak koşuluyla performans kaygısı, kişinin motivasyonunu artırır ve dikkatini sürdürmesine yardımcı olur. Ancak çok artmış kaygı düzeyi kişiyi rahatsız etmeye başlar, dikkatini sürdürmesine engel olur. Mevcut bilgilerin sınav esnasında en etkili şekilde kullanılmasının önüne geçer. Her şeyden önce kendinize güvenin. Özgüven, hemen hemen her şeyin anahtarıdır. Özgüven sayesinde başarısızlık, korku olmaktan çıkabilir.

Sınav öncesi sizlere bazı tavsiyelerim olacak:

  • Sınavın içeriği ne olursa olsun bir gece önce sınavla ilgili konu üzerinde çalışmalara son vermenizi öneririm. Ama çalıştığınızda psikolojik olarak rahat hissediyorsanız tercih sizin.
  • Sınavdan önceki gece uyumadan önce ılık bir duş almanız rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Uyku düzenini değiştirecek her türlü aktiviteden uzak durmanızı, sınava yakın günlerde yeterli ve düzenli uykuyla zihninizin dinlenmesine özen gösterilmelisiniz. Sabahları sınava gideceğiniz saatte kalkmanız sınav günü zorluk çekmemenize fayda sağlayacaktır.
  • 19 Haziran 2022 Pazar günü sınav bitimine kadar teknolojiden uzak durmalısınız. Özellikle sosyal medyadan uzak durmanızı tavsiye ederim.
  • Ailenizle ve arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirmelisiniz. Ayrıca sınav öncesinde devamlı olarak sınavla ilgili konuşmalar yapmak, ebeveynler ve diğer aile bireyleri tarafından sınav sözcüğünün sık sık kullanılması, sınav kaygısını olumsuz etkileyebilir. Bunun için bu tür ortamlardan uzaklaşmanızı tavsiye ederim.
  • Sınav kaygısının azalması için sınava girilecek bina, salon ve hatta sıranın önceden görülmesi rahatlatıcı olabilir. Yine geç kalma stresinin ortadan kalkması için mesafe ve yolun önceden bilinmesi yararlı olacaktır.
  • Sınav esnasında fazla su tüketimi tuvalet ihtiyacının artmasına neden olabilir. Sınav esnasında su tüketiminize dikkat etmelisiniz.
  • Soruları yanıtlamaya, en iyi bildiğiniz bölümden başlamalısınız, böylelikle sınavın başında ihtiyaç duyulan rahatlık hissini yaşayabilirsiniz.
  • Sınavda, çözülemeyecek soruların da olabileceğini unutulmamalı, bu sorular ile karşılaşıldığında güvensizlik duygusuna kapılmadan bir sonraki soruya geçmelisiniz. Böyle bir durumda 5-6 saniyelik bir derin nefes alıp aldığın nefesi 5-6 saniye tutup yine aynı sürede yavaş yavaş vermenizi tavsiye ederim.
  • Son olarak, hayat YKS sınavından ibaret değil ve hiçbir şey sizden daha önemli değil. Gerekli çalışma ve özveri gösteren öğrencilerimize tevekkül etmelerini tavsiye ederim. YKS’ye girecek tüm öğrencilerimize başarılar dilerim. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Yorum Yaz