Rehberlik Servisi ve Değerler Eğitimi Komisyonu ile Birlikte Öğrencilerimize Psikolojik ve Sosyal Destek

0

Ülkemizde yaşanılan deprem sonrasında ikinci dönemin ilk günü Rehberlik Servisi ve Değerler Eğitimi Komisyonu ile birlikte öğrencilerimize psikolojik ve sosyal yönden destek olmak için bir program düzenlendi.
Öğrencilerimize yaptığı konuşmada okul müdürümüz Nurettin Kabak yaşanılan felaket sonrasında ilimize yerleşen vatandaşlarımız için Gençlik Eğitim Kurumları olarak bizlerin de üzerimize düşeni yapacağımızı, bunun ilk adımı olarak oradan gelen arkadaşlarımıza okulumuzu açtığımızı ve ikinci döneme depremin yaşandığı farklı illerden gelen arkadaşlarımız ile birlikte devam edeceğimizi ifade etti.
Programda depremin yalnızca deprem yaşanılan illerdeki vatandaşlarımızı değil bizleri de etkilediğini, deprem felaketi yaşanan illerden birçok arkadaşımızın çevre illere geldiğini, bunlardan birinin de Konya olduğunu ifade eden Musa Akince, öğrencilerimiz ile birlikte depremi değerlendirdi.
Konu ile ilgili programda konuşma yapan Özel Gençlik İlkokulu Rehber Öğretmeni Gökçe Temel, Olağanüstü bir sürecin içerisinde olduğumuzu; yaşadıklarımızın, şahit olduklarımızın, duyduklarımızın sık karşılaşılan şeyler olmadığını ve herkes için zorlayıcı bir dönem olduğunu kabul etmemiz gerektiğini belirtti.
Konuşmasına şu cümlelerle devam etti;  Her birimiz benzer duygular içerisindeyiz. Hissettikleriniz konusunda yalnız değilsiniz ve bu hisler içerisinde olmanız gayet doğal. Gelecek olan arkadaşlarınızın ve sizin bu yaşanılanları atlatabilmesi için biraz zamana ve birbirimizin desteğine ihtiyacı var.
Ne yapabiliriz, nasıl yardımcı olabiliriz sorularınızın cevabı aslında çok da zor değil en iyi yaptığınız şey olan “arkadaş olmak” onlar için iyileştirici olacaktır. Tabi ki bu süreçte her birimizin dikkat etmesi gereken şeyler de var:  anlatmak istediklerinde yorum yapmadan ve soru sormadan dinlemek, ani hareketler ve yüksek ses konusunda dikkatli olmak, izin vermedikleri sürece temasta bulunmaktan kaçınmak, deprem ve yaşadıklarıyla ilgili sorular sormamak ve onlara karşı anlayışlı davranmak.
Konuşmaların ardında program, depremde vefat eden ve yaralanan vatandaşlarımıza okulumuz öğrenci ve velilerimizle birlikte okunan hatim ve fetih sureleri için hatim duası ile sonlandı.

Yorum Yaz