Öğrenme Motivasyonu

0

Görsel-311

Öğrenme Motivasyonu

Kendi kendimizi motive etmek, zor bir durum olsa da bu hayattaki en önemli şeylerden biridir. “Derse Nasıl Motive Olurum?” sorusu ders motivasyonumuzun öğrenmeye daima açık olmasıyla alakalıdır. Peki, öğrenme motivasyonu nasıl sağlanır? İşte ipuçları;

Olumlu Düşünün!

Eğer kendinizi olumsuz düşünceler denizinde yüzüyor halde bulduysanız, kendinize bir dur diyerek bu düşüncelere engel olabilirsiniz. Aklımız olumsuz düşüncelerle doluyken bir şeyleri başarabilmek gerçekten çok güçtür. Bu gibi düşünceler, gün boyu çalışma masasına oturmamıza engeldir. Olumlu düşünmek, kendimizi motive edebilmenin ilk şartıdır.

İşinize Odaklanın!

Motive olmak için olumsuz düşünceleri olumlu bir formata çevirmeyi başardıysanız bu düşüncelerden dikkatinizi başka yöne çekmelisiniz. Önünüzde yapmanız gereken bir iş mi var? Hemen ona konsantre olmayı, odaklanmayı deneyin.Yağmur yağdığı için üzgün olmak yerine yağmura farklı bir açıdan bakabilirsiniz. Örneğin toprağın çoktan beri kuru olduğunu ve toprağın yağmura ihtiyacı olduğun, yağmurun bereket olduğunu düşünebilirsiniz.

Kendinize Güvenin!

Motive olmak için kendinize güvenmeniz en önemli şarttır. Başlangıç için daha önce elde ettiğiniz başarılarınızı hatırlayın. Dünyanız hakkında olumlu düşünürken, kendiniz hakkında da olumlu düşünmelisiniz. Eğer bir işi başaramayacağınızı düşünüyorsanız, o işe verdiğiniz emeklere yazık olacaktır.

Aç Olun, İstekli Olun!

Motivasyon Eğitmeni, yazar, dj ve politikacı Les Brown;  motivasyon hakkında konuşurken “aç olmalısınız” cümlesini sürekli tekrarlar. Brown’ın burada asıl demek istediği yapmak istediğiniz bir şeyi gerçekten istemeniz gerektiğidir. Bir şeyleri düşünmek güzel olabilir fakat geçici hevesler sizi hiçbir yere taşımaz.

Hedefini Küçümseme Ama Küçült! Parçalamasını Bil!

Çok büyük hedeflerinizin olması sizin için yorucu olabilir. On bölümden oluşan bir kitap gördüğünüzde, On bölümün tamamını aynı anda okumak zorunda değilsiniz. Bir bölümünü okuyup diğer bölümleri sonra okuyabilirsiniz. Kalan bölümler hala sizin emrinizdedir ve onları başka bir zaman da okuyabilirsiniz. 10 kilo vermeyi hedeflemek yerine her hafta 1 kilo vermeyi hedefleyebilirsiniz. Motive olmak için hedeflerinizi ara hedeflerle ulaşılabilir mesafeye getirmelisiniz.

Davranışlarının Sonuçlarını Takip Et!

Davranışlarınızı ve davranışlarınızın sonuçlarını takip ettiğinizden emin olmalısınız. Sonuçlara bakıp sadece başardım diye sevinç naraları atmamalısınız. Sonuçlara baktığınızda sizin için neyin iyi olduğuna ve neyin iyi olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer üç farklı ders çalışma yöntemi denediyseniz, hangisinin sizin için daha iyi olduğunu tespit etmelisiniz. Böylelikle kendiniz için bir düzen ve strateji belirleyebilirsiniz. Motive olmak için izleyebileceğiniz en iyi yollardan biri belki de budur.

Aksiliklere Hazırlıklı Olun, Pes Etmeyin!

Kendiniz hakkında mükemmeliyetçi olmanız, kafanızı karıştıracak ve daha kolay pes etmenize neden olacaktır. Yol boyunca hatalar olacağını bilerek bir işe başlamak çok önemlidir. Elbette ki, başarısız olacağınız zamanlar da gelecek. Bu yüzden tekrar ayağa kalkabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Bazen hatalarınız yüzünden başarısız olursunuz bazen de kontrolünüzün dışındaki bir takım olaylar yüzünden başarısız olabilirsiniz. Bu gibi durumlar, insan doğasının bir parçasıdır. Motive olmak için her zaman tekrar ayağa kalkabileceğinizi hatırlamanız gerekir. Hayat yaşanmaya değer! Tabi ki mücadele etmeye de…

Olumlu Hedeflere Konsantre Olun!

Neyi istemediğimizi ve nelerden korktuğumuzu bilmek çok kolaydır. Bizi neyin mutlu edeceğini kestirmek ise biraz zordur. Fakat bir şeyler yapabilmek için korkularınız yerine olumlu hedeflerinize odaklanmalısınız. Bazen neyi istediğiniz veya istemediğiniz konusunda kafanız karışık olabilir. Yapacağınız işe odaklanmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Peki, o yol bir yere çıkıyor mu? Meslekleri araştırabilir ya da üniversite tanıtım broşürlerini karıştırabilirsiniz. Aklınızda bir amaç varken yapmak istediğinize ulaşmak daha kolaydır.

Halim SELVİ
Enderun Fen ve Anadolu Lisesi
Rehber Öğretmeni

Yorum Yaz