Muharrem Ayı ve Hicrî Yılbaşı

0

İslâm âlemi olarak 7 Temmuz Pazar günü yeni bir hicrî yıla daha kavuşacak olmanın huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Müslümanlar için bir dönüm noktası olan ve tarihte yeni bir sayfa açan hicret, Hz. Ali’nin teklifiyle Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır.

Hicret, 622 yılında Mekke’de zulüm gören Müslümanların İslâm’ı yaymak uğruna her şeyden vazgeçip Medine’ye göç etmeleridir. Hz. Muhammed’in (SAV) bu hicreti, İslâm toplumunun Mekke’deki zulüm ve baskılardan kurtulup Medine’de yeni bir başlangıç yapmasının sembolüdür. Bu olay, İslâm’ın yayılmasında ve güçlenmesinde kritik bir rol oynamıştır. Hicrî yıl, Müslümanlar için sadece bir takvim başlangıcı değil, aynı zamanda birlik, beraberlik ve fedakârlık değerlerinin hatırlanması ve yaşatılması gereken bir dönemdir. Hicret, bir hayat tarzıdır. Her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır. Her türlü kötülüklerden ve zulümden arınarak hayra, iyiliğe ve rahmete göç etmeyi temsil eder.

Kim Allah yolunda hicret ederse, yeryüzünde gidecek çok yer de bulur, genişlik de. Kim Allah’a ve Peygamberine hicret etmek amacıyla evinden çıkar da sonra kendisine ölüm yetişirse, şüphesiz onun mükâfatı Allah’a düşer. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. (Nisa 4/100)

Hicret hadisesi, İslâm tarihinde dinin tebliğ ve Müslümanların dinî hayatlarını idamede yeni bir dönüm noktası olma niteliği taşır. İslâm dini hicret sayesinde, hür bir ortamda gelişme, yayılma, fert, aile ve toplum hayatında uygulanma imkânına kavuşmuştur.

Birliğimizin, beraberliğimizin ve kardeşlik duygularımızın daha da artmasının gerektiği bu günlerde gözlerimizin daima barışa, doğruluğa, kardeşliğe bakması; yüreğimizin sevgi saygı ve hoşgörüyle atması gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Aziz Milletimizin, tüm İslâm âleminin 1446. Hicrî yılını ve Muharrem ayını tebrik eder, yeni Hicrî yılın birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın pekişmesine, dünya üzerinde barış, huzur ve mutluluk tohumlarının yeşermesine, gözyaşı, zulüm ve yaşanan olumsuzlukların sona ermesine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

WhatsApp Image 2024-07-05 at 15.53.39

Yorum Yaz