Miraç Kandili ve 6 Şubat Depremi Yıldönümü Programı

0

Miraç Kandili, Kur’an-ı Kerimde; “ Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescidi Haramdan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescidi Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz O, layıkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” şeklinde beyan edilmektedir. Yeryüzünün iki mübarek mabedi olan, Mescid-i Harâm ve Mescid-i Aksâ’dan göklere uzanan bu kutlu yolculuk, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan büyük bir ufuk, Allah’ın rahmetine, azametine ve kudretine görkemli bir şahitlik, varlığın özüne ve anlamına yapılan ciddi ve samimi bir yolculuktur.

Bu mukaddes gecenin, Mescid-i Aksa bilincini, özlemini ve gayretini artırarak, miracın mabedinin selametine, işgal ve zulmün bertaraf edilmesine vesile olması maksadıyla Enderun Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri bir program tertip etti. Programda Kur-an’ı Kerim tilaveti, Naatlar ve günün anlamına yönelik konuşmalar yer aldı.

Ayrıca bugün, bir sene önce 6 Şubat 2023 Pazartesi günü büyük bir facia yaşadığımız ve sadece 9 saat arayla iki büyük depremle sarsıldığımız bir günün yıldönümüdür.  Ülkemizi yasa boğan bu facia binlerce canımızı aldı ve geride kalanlara unutulması imkânsız bir acı bıraktı. O günden bugüne pek çok şey değişti. Türkiye olarak 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünü de büyük bir teessürle andık. Hem Gazze’de hem Deprem bölgesinde vefat eden tüm Müslüman kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

Yorum Yaz