LGS Öncesi Tavsiyeler

0

1

Özel Gençlik İlokulu/Ortaokulu Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Merve Yüksek yaklaşan LGS öncesi 8. Sınıf öğrencilerine yönelik birtakım tavsiyelerde bulundu. Bu sınavın öğrenciler ve aileler için ne kadar önemli olduğunu, fakat bu sınavın  onların hayatında bir basamak olduğunu  ve bu sınavın sonucu ile basamağın kaçıncı katında olacaklarını belirleyeceklerini bu nedenle bu sınavı “hayatlarının anlamı”, “her şeyin sonu” olarak değil, geçmeleri gereken bir aşama olarak görmelerinin daha rahatlatıcı olacağını ifade etti.

‘’Değerli öğrencilerimiz, sene başından beri emek verdiğiniz sınav geldi çattı. Bu güne kadar sınav için binlerce soru çözdünüz, birçok denemeye girdiniz bazen gece uyumadınız bazen sabah erkenden uyandınız yani kısacası elinizden geleni yaptınız. Yorucu ve stresli geçen sürecin sonuna doğru geldiniz. Artık çalışmalarınızın karşılığını almanın ve uzun bir dinlenme sürecine girmenin vakti geldi.’’ dedi. Sınavda şu hususlara dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Yüksek;

‘’Sınav sabahı kahvaltı rutininizi tekrarlayın, her zamanki kahvaltınızı yapın. Her zamankinden farklı bir yiyeceği sınav sabahı denemekten kaçının, bu yeni yiyeceğin sizi nasıl etkileyeceğini bilemeyiz. Rahat kıyafetler tercih edin, çok dar olmamasına aynı zamanda içinde güvende hissedeceğiniz bir giyisi tercih edin. Bu giyisiyle hem bedeniniz hem de aklınız rahat etsin. Sınav günü olası trafik durumunu da göz önüne alarak 30 dakika öncesinde okulda olmasında yarar vardır. Sayısal ve sözel bölüm arasında 45 dakika molanız olacak. Bu molada sınava ve sorulara ilişkin konuşmamak stres seviyenizi ve duygu durumunuzu ideal koşulda tutacaktır.’’ dedi.

 Bunun yanında ‘’Sınav anında stres seviyeniz yükseldiğinde ya da hemen sınava başlamadan bir nefes egzersizi yapabilirsiniz. Örneğin, burnunuzdan derin bir nefes alarak yavaş yavaş ağzınızdan verin. Bunu 4-5 kez tekrarlayabilirsiniz. Bu sizi gevşetecektir. Gözetmenin açıklamalarını iyi dinleyin, sınavın son 5. ve 15. dakikaları gözetmenler tarafından hatırlatılacaktır.’’ dedi. Son olarak size kalpten inanıyor, hepinize başarılar diliyorum, diyerek öğrencilerine destek ve motivasyon sağladı.

Özel Gençlik İlokulu/Ortaokulu Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı – Merve Yüksek

Yorum Yaz