Gençlik Temel Lisesi’ne Âşık Ziyareti

0

Sözlü kültürün ve halk edebiyatının en büyük miraslarından birisi olan âşıklık geleneği  günümüzde hâlen yaşamaya devam ediyor.  Yaşayan miras niteliğinde olan âşıklarımız yüzyıllardır süregelen bir silsile ile bu mirası temsil ediyor. Gençik Eğitim Kurumları, âşıklık geleneği gibi kültürel miraslara hak ettiği önemi ve değeri vermekle birlikte bünyesinde bulunan öğrencilere de böyle mirasların önemini aşılamaya çalışıyor.   

Ardahan Bölgesi âşıklarından  Âşık Sâbit Müdâmî’nin oğlu olup babası gibi âşık olan Halil İbrahim Ataman  Gençlik Temel Lisesini ziyaretleriyle teşrif etti. Ataman babası Âşık Müdâmî’nin bazı anılarını anlatıp eserlerinden bahsettikten sonra kendi şiirlerinden örnekler de verdi.

Gençlik Eğitim Kurumları, bu gibi sözlü kültürün çok değerli ürünlerine büyük saygı duyuyor ve duyduğu bu saygıyı genç kuşaklara aktarmaya gayret ediyor. Gelişiyle gönülleri hoş eden Âşık Halil İbrahim Ataman’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür eder  bu tür mânevî , kültürel etkinliklerin herkesçe benimsenmesini ve yapılmasını temenni ederiz.

e47bf094-f244-4464-b95a-99e6a1814b57

Yorum Yaz