Bir Hilal uğruna Ya Rab! Ne Güneşler Batıyor

0

çanakkale zaferi

Bir Hilal uğruna Ya Rab! Ne Güneşler Batıyor

Yürek coğrafyamızda büyük manalar ifade eden Kutlu Şehitler ayından sonra, yine bizim tarihimizde büyük dersler çıkaracağımız İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabulünün 100. Yılı ve Çanakkale Deniz Zaferimizin 106. yıldönümünde şehitlerimizi şükranla yâd ediyoruz.

Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce milletimizin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin, şairin ifadesiyle, Bedr’in arslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır Çanakkale…

On yedi yaş ortalaması ile kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı bir destandır Çanakkale… Metrekareye 6000 merminin ve 33 cesedin düştüğü bir destan. Milyonda bir ihtimal olmasına rağmen mermilerin yüzlercesinin havada çarpıştığı bir destan. Adını cephede “Muallimler Tümeni” olarak duyuran, okumuş aydınların, milletimizin düşünen beyin kadromuzun toprağa gömüldüğü bir destan. Sultan Abdülhamit’ in yetiştirdiği neslin, iman ile kükrediği, Milli mücadelenin ileri gelen kumandanlarının savaş laboratuarıdır Çanakkale… Asırlardır yorgun düşmüş bir milletin, milli mücadelesinin önemli bir girişidir Çanakkale…

Her biri kendi içerisinde ayrı bir destan olan, Nusret Mayın gemisinin, Muavenet’in, Seyit Onbaşıların, Ezineli Yahya Çavuşların, Şehitler Alayı 57.Alayımızın, Kaşıkçı Dede – Ladikli Ahmet Efendilerin, bulutlar ve tabiatın teyakkuza geçtiği ve nihayet Bedr’e nisbet edercesine Sevgililer sevgilisi Efendimiz (S.A.V)’in yardımı ile destan yazdığı bir destandır Çanakkale!

Çanakkale’de düşman geçmişin acı izlerini silmek için gelmiştir aslında. 18 Mart günü mayınlara çarparak yara alan Agamemnon, asırlar önce Anadolu’yu işgale gelen Yunan Kralını semboller. 13 Mayıs gecesi saat tam gece 01.15 Yüzbaşı Ahmet Saffet komutasındaki Muavenet-i Milliye tarafından batırılan Golyat, Kur’an ve Tevrat’ta geçen Talut – Calut mücadelesini semboller. “Sion Katır Birlikleri” ile Siyonizm’in Yahudi Milli Devleti olan İsrail’in temelleri atılmıştır aslında Çanakkale’de…

Bu gün insanlığın, İslam dünyasının ve Türkiye Müslümanlarının Çanakkale’den çıkarması gereken çok önemli dersler vardır.

BM ve Uluslararası hukukun koyduğu “savaş hukuku ”na rağmen, Sivil katliamları ile dünyada kendisi gibi düşünmeyen insanlara yaşama hakkı tanımayan emperyalist dünya, Çanakkale’de destan olan Mehmetçiğin esirlere ve yaralılara davranışından ders almalıdır.

Bu gün, Avustralyalısı, Yeni Zelandalısı, on binlerce km’den “ Biz bağımsızlığımızı Çanakkale’de bulduk” diye gelebiliyorsa, biz de her bir ferdimizle Çanakkale ruhunu yerinde yaşamalıyız.

Mutlaka ve mutlaka, Çanakkale programları ve gezileri ile bu millete “ Şam, Kudüs, Saraybosna, Bağdat, Hicaz, Erzurum, Konya, İstanbul, Çanakkale’dir, buraların savunması Çanakkale’den başlar.”anlayışı ile dedelerinin neden bu değerler için şehit olduğunu kavratabilirsek, ecdadımıza bir nebze olsun vefa borcumuzu ödeyebiliriz.

Bu vesileyle başta Çanakkale’de destanlar yazan şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimizi şükran ve rahmetle yâd ediyoruz.

Paylaş.

Yorum Yaz