Arakan Neyimiz Olur?

0

Müslüman Arakan halkına Myanmar Hükümeti tarafından Milliyetçi Budistlerin yaptığı katliamlar 1 milyondan fazla Arakanlıyı başka ülkelere gitmeye mecbur bıraktı. Çoğu Arakanlı Bangladeş‘e göç ederek Dünya’nın en büyük mülteci kampı kuruldu. Diğer Arakanlılar ise HindistanTayland ve Malezya‘ya gitmeye mecbur bırakıldı.

Myanmar‘da Arakanlı Müslümanlara yönelik ayrımcılık ve insan hakları ihlalleri 1970’lere dayanmaktadır. 1970’lerden beri Arakan halkına hükümet ve milliyetçi Budistler tarafından düzenli olarak saldırılar gerçekleştiriliyor. Birleşmiş Milletler, yargısız infazlar da dâhil olmak üzere geniş çaplı İnsan Hakları ihlallerine dair kanıtlar buldu. Fakat zulüm dinmedi.

Arakan’da eğitim hakları ellerinden alınan üniversite öğrencileri ülkemize sığınarak seslerini dünyaya duyurma ve bu zulme “DUR” diyebilme ümidiyle mücadelelerini yürütmektedir. Necmettin Erbakan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sayın’ın değerli katkıları sayesinde Enderun öğrencileri, Konya’mızda eğitim gören Arakanlı üniversiteli gençler ile buluşturuldu. İngilizce gerçekleştirilen söyleşide gençler, ülkelerinde yaşadıkları zulmü bütün yalınlığı ile gözler önüne serdiler.

Öğrencilerinde farkındalık oluşturmayı hedefleyen Özel Enderun Fen ve Anadolu Lisesi, ‘Enderun Nesli’ yetiştirmeyi şiar edinerek Milli Şairimiz Akif’in mısralarıyla öğrencilerine seslendi: “Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem!” Çünkü zulmün ırkı, milliyeti, dini, rengi olmaz. İnsan başta olmak üzere her türden canlıya zulüm suçtur ve gayri insanidir.

Yorum Yaz