Kurucu Temsilcimiz Muharrem Turşucu’nun 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

0

IMG_0266

Aklı geliştiren, ahlakı güzelleştiren uygulamalarımızla insanımıza değer katan kaliteli bir eğitim verme misyonumuzu yerine getirme çalışmalarımız her şatta devam ediyor. Covit-19 salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılını,  normal şartlarda gerçekleştiremedik.  Çoğu zaman,   öğrencilerimizle uzakları yakınlaştıran gönül bağını kurarak uzun bir dönemi tamamladık. Covit-19 salgını nedeniyle ülke genelinde yaşanan olağanüstü süreçte birçok sektör gibi özel okullar da ciddi sıkıntılar yaşadı. Bu zorlu dönemde, özel okullarımız finansal açıdan sıkıntılar yaşamalarına rağmen eğitim hizmetlerimizi Bakanlığın belirlediği çerçevede gerçekleştirdi. Ayrıca okullarımızın kendilerine has eğitim planlarını vermelerinde bir aksama olmamıştır. Bu süreçte teknolojik altyapılarla öğrencilerine destek veren okullarımızda, her zamankinden daha fazla çalışan okul yöneticilerimize, fedakâr öğretmenlerimize, evlerini okul gören aile bireylerine teşekkür ediyorum.

2020-2021 eğitim, öğretim yılında okullarımız, kısa aralıklarla, sınırlı sayıda öğrencisiyle haftanın belirli günlerinde yaptığı yüz yüze eğitimin yetersizliğini telafi ettiler. Okullarımız gerekli hijyen kurallarıyla ilgili bütün hususları yerine getirerek, öğrencilerimizin öğrenme kayıplarını minimum düzeyde tuttular.  Pandemi süreci çalışma hayatını da derinden etkiledi. Sadece okullarımız değil, bu sektörde hizmet veren okul kıyafetleri hazırlayan ve satan servis, kantin, kırtasiye hizmetleri sunan, sosyal etkinliklerde görev alan kuruluşlar vb. pek çok alanda çalışan insanımız olumsuz etkilendi. Okullarımızın çeyrek yüz yılı aşan köklü deneyimi ile kazandığı güven duygusu ise yılgınlığa düşmemizi önlemiştir.

Gençlik Eğitim Kurumları, eğitim öğretimdeki gelişmeleri takip etmede ve uygulamada, eğitim sistemimiz içindeki önemli yerinin bilinci içinde hareket etmektedir. Dolayısıyla okullarımız bu süreçte sadece çevrimiçi öğretim uygulaması yönünde faaliyette bulunmadı. Çevrimiçi hizmetler yürütülürken aynı zamanda yapılan planlamalar dâhilinde, öğretmenlerimizle hizmet içi eğitim programlarımız devam etti. Hizmet içi eğitim faaliyetleriyle öğretmenlerin görev ve tanımlamaları dijital dönüşüm bilgilendirmeleriyle daha da güçlendirildi. Hizmet içi eğitim çalışmalarımızla yapılan planlamalar doğrultusunda periyodik aralıklarla çevrimiçi seminerler ( web ortamında / webinar) yapıldı. İşlenen konulara ilgi, katılımın yoğunluğu ve katılımcıların özverisi takdire şayandı.  Webinarlarda;  Dijital Eğitimde Dikkat, Odaklanma ve Motivasyon, Uzaktan Eğitimin Psikolojik ve Sosyolojik Etkileri, Bilimsel Araştırma ve Eleştirel Düşünme, Dijital Eğitimde Etik ve Telif Hakları, Eğitimde Sunum Programları ve Etkili Kullanım Teknikleri, Çocuklarda Özgüven Gelişimi, Çocuklarda Zihinsel Gelişim, Ergen Ebeveyni Olmak, İnternet ve Teknoloji  Bağımlılığında Yeniden Ebeveynlik, Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmada Velinin Rolü, Sınav Kaygısı ve Stresle Baş Etme gibi önemli konular alanlarında uzman Üniversite hocaları tarafından verildi.  Eğitim Danışmanımıza, emeği geçen hocalarımıza, HİE planlamacılarımıza ve uygulamacılarına ayrı ayrı teşekkür ederim.

İki yıla yakın bir sürede yaşanan Covid-19 salgın sürecinin tüm öğrencilerimizin üzerinde bıraktığı ruhsal, duygusal, bedensel olumsuzluklarını ve öğrenme kaygılarını gidermek, öğrencileri motive etmek amacıyla rehberlik birimlerimiz ve sınıf rehber öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerimiz ve velilerimizle iletişim güçlendirildi. Temennimiz, normal şartlar içerisinde, sağlıklı eğitim-öğretim ortamlarında yüz yüze eğitime kavuşmaktır.  Okullarda sadece bilgi verilmez. Çocuklar / öğrenciler okulda bir toplum içinde nasıl davranması gerektiğini öğrenir; arkadaş edinir, sosyal ilişkileri güçlenir. Harçlığını, zamanını, beslenmesini, kalemini, defterini paylaşmayı öğrenir.

Yoğun emek dolu bir yılı daha geride bıraktık. 2020-2021 eğitim öğretim yılında emeği geçen okullarımızın tüm yönetim kadrosuna ve öğretim yılı boyunca özveriyle çalışan tüm ekibimize ayrı ayrı teşekkür ederim.

2021-2022 yılında da tüm ekibimize başarılar diliyorum.

Muharrem TURŞUCU
Özel Gençlik Eğitim Kurumları
Kurucu Temsilcisi

Yorum Yaz