Yönetim Kurulu Başkanımızdan Öğretmenler Günü Mesajı

0

IMG_4980Kıymetli öğretmenlerim ve sevgili idareci arkadaşlarım;
Öncelikle tüm ilim irfan camiamızın Öğretmenler Günü’nü tebrik ederek sözlerime başlamak istiyorum.
Bir öğrencinin her anlamda iyi yetişmesi yıllar süren çabanın ve emeğin sonucudur. Güzel ahlakı, sevgiyi, saygıyı, bilgiyi, görgüyü, doğruluğu, iyiliği, barışı ve bütün güzel duygu ve düşünceleri bir öğrencinin davranışlarına yansıtması yıllar süren bir çabanın sonucudur.
Siz bu çabanın sahiplerisiniz. Hiçbir başarı kolay elde edilmez. Çocuklarımızı en iyi şekilde geleceğe hazırlamanın mücadelesinden asla taviz vermemeliyiz.
Onlar bize milletimizin emanetleridirler. Her bir öğrencinin gelecekte önemli görev ve yetkilerde olacağını, faydalı iş alanlarında çalışarak Türk milletine karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çalışacağını düşünürsek, geleceğe imzamızın bugünden atıldığını anlarız.
Değerli Hocalarım,
Geçmişle gelecek arasına bir köprü vardır ve bu köprü siz kıymetli öğretmenlerimiz sayesinde kurulur. Tarih ve kültür mirasımızın geleceğe taşınması siz öğretmenlerin milletimize karşı mukaddes görevidir.
Milletimizin tarih imbiğinden asırlarca damıtarak biriktirdiği maddi ve manevi değerlerimiz, hızla küresel erozyona uğramaktadır. Maziden güç almadan yetişen bir atinin, ne kadar bu topraklara ait olacağı, ne kadar bu toprağa hizmet edeceği malumdur. Bize ve bizden olana yabancılaşan bir nesil yetişmemesi için siz kıymetli öğretmenlerimize çok önemli görevler düşmektedir.

Kıymetli öğretmen arkadaşlarım;
Gençlerimizi manevi değerlerimizle ilmek ilmek donatırken, dünya gençleri ile küresel alanda rekabet edebilmeleri için çağın gerektirdiği becerileri onlara kazandırmamız kaçınılmazdır. Bu noktada, bu anlamlı günde size yepyeni bir kavramdan bahsetmek istiyorum. Bu kavram EĞİTİM 4.0 dır.

EĞİTİM 4. 0 NEDİR?
Eğitimden sağlığa, üretimden ulaştırmaya kadar yepyeni bir çağ içerisindeyiz.
Artık Endüstri 4.0 yani dördüncü endüstri devriminin konuşulduğu bugünlerde eğitimin bu değişime ayak uydurması ve hatta yön vermesi kaçınılmazdır.
4. endüstri devrimi, sanayinin dijitalleşmesi, otomasyonunun sağlanması, yüksek teknolojiyle donatılması anlamına geliyor. “Nesnelerin İnterneti” aracılığı ile tüm cihazlar birbirine bağlanabiliyor. Cep telefonunuz bir kredi kartına, bilekliğiniz kimliğe dönüşebiliyor, siz eve doğru yola çıktığınızda fırınınıza ‘yemeği pişir’ emrini gönderebiliyorsunuz.
Tabii tüm bunlar, ekonomik dönüşümün yanı sıra eğitim uygulamalarında da dönüşümü zorunlu kılıyor.
Z kuşağı diye adlandırdığımız teknoloji ile sıkı fıkı olan yeni nesil öğrencilerimiz, okullarda artık tabletler üzerinden eğitim alıyor, online sınavlara giriyor, uygulamalar üzerinden öğreniyor, akıllı tahtalarda ders görüyor.
Artık Anaokulundan üniversiteye kadar Endüstri 4.0’ ün eğitim üzerine etkilerine görüyoruz, yaşıyoruz.
Evet akıllı cihazlar hatta makineler, dijital cihazlar, günlük hayatımızı etkilerken eğitimi dönüştürüyor. Gelecekte var olabilmek için edinmemiz gereken becerileri de şekillendiriyor. Yani Endüstri 4.0’ın ardından Eğitim 4.0’ın da ayak sesleri duyulmaktadır.
Eğitim 4.0 Endüstri 4.0’ın ihtiyaçlarına cevap verecek yeni eğitim sistemine verilen isimdir aslında. Çocukluktan, okul dönemine, oradan iş hayatına sürekli öğrenmeyi sağlayan, Dijital teknolojiden yararlanan, toplumda güçlü bir rol edinip fark oluşturmamıza yardımcı bir sistem.

Eğitim 4.0’ ü özetle;

  • İstediğimiz yerde, istediğimiz zamanda bilgiyi temin edebildiğimiz
  • Kişiselleştirilmiş, bireyin özelliklerini ön plana alan
  • Esnek
  • Öğretmenlerin, öğrenciler içi rol model olmasını sağlayan
  • Teoriyi değil “uygulama” yı ön plana alan
  • Modüler ve proje bazlı eğitimi önemseyen
  • Sadece sınav bazlı değil, beceri kazandırma temeline dayanan bir eğitim modelidir.

Kıymetli hocalarım;
Bilgi çağında bu mukaddes görevi yerine getiren sizlerin ödülleri de yetiştirdiğiniz pırıl pırıl gençler olacaktır.
Eğitim 4.0 modelini başarıyla tatbik ettiğimiz takdirde, bu pırıl pırıl gençler, aziz milletimize dünya sıralamalarında en üst noktalara taşıyacaklardır.
Hepinize bu anlamlı günde hürmetle selamlıyor ve öğretmenler gününüzü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.

ÖMER ŞEN
Gençlik Eğitim Kurumları
Yönetim Kurulu Başkanı

Yorum Yaz