Takip et

Ümitsizlik Acizliktir!

0

Bir defasında bir öğretmenim “Ümitsizlik en büyük küfürdür! ” demişti. Elbette ki yüce Allah’ın her şeye gücü yeter değil mi? Haşa, yapamayacağı bir şey mi var ki biz ümit etmeyi, Allah’tan bol bol istemeyi, O’na bol bol dua etmeyi bırakıp bir cahilliğe kapılırız? Rabbimizin hazinesi çok büyüktür bunu unutmayalım. Biz bu nedenle, bir Müslüman olarak çalışıp, dua ederek ümit içinde olmalıyız ve asla pes etmeden çalışmayı sürdürmeliyiz.
Untitled-44Ümitsizliğe düşmek, hatta ve hatta bu nedenle çalışıp çabalamayı bırakmak elbette alçak bir ölümdür. İnsanın yaşaması için su ve yemek gibi maddi ihtiyaçların yanında manevi ihtiyaçları da vardır elbet. Bir insanın bu ihtiyaçları karşılanmaz ise girdiği bunalımdan dolayı vücudunda kalıcı hasarlara yol açabilecek hastalıklara kapılma olasılığı da oldukça yüksektir. İnsan, hayatını iyileştirerek ilerletmek için umudunu asla kaybetmemeli, gelecekten bir beklentisi olmalı ve bunun için çaba göstermelidir.
Ne güzel söylemiş Mehmet Akif: “Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak Alçak bir ölüm varsa, eminim budur ancak.”
Bu sözünde Mehmet Akif; geleceğini karanlık, umutsuz görerek ümitsizliğe düşmenin ve bundan ötürü çalışmayı bırakmanın acizliğini dile getirmiştir.
Ancak biz burada umudun yanında çabanın da önemini unutmamalıyız. ALLAH herkese “emeğinin” karşılığını verecektir. Dua ederken bir de boş boş yatarsak, çaba harcamaz isek sonuca ulaşamayız. Sonuçta emeksiz yemek olmaz. Yani önce çalışıp gayret edip, sonra tevekkül etmeliyiz.

Unutmamalıyız ki tarihte iz bırakan insanlar, ümitsizliğe kapılmayarak, başaracağına “inanarak”, ümit içinde sürekli çalışarak başarıya ulaşmışlardır. Biz de kendimize sürekli bunu hatırlatarak geleceğimizden ümitli olmalıyız.

“KADERMİŞ öylemi? Haşa, bu söz değil doğru Belanı istedin. Allah da verdi… Doğrusu bu “çalış” dedikçe şeriat, çalışmadın durdun Onun hesabına birçok hurafe uydurdun. Sonunda birde “Tevekkül” sokuşturup oraya Zavallı dini çevirdin onunla maskaraya Bırak çalışmayı, emret oturduğun yerden, Yorulma, öyle ya, Mevla Ecir-i Hasır iken!
M. Akif Ersoy

Arife Fatıma Muştu – Özel Gençlik Ortaokulu – 2016

Paylaş.

Yorum Yaz