Takip et

Özel okullar avantajlı

0

817078

Gençlik Eğitim Kurumları Genel Müdürü Barış Çağlayan Çakır özel okullara erken kayıtların başlaması nedeniyle velilere çeşitli uyarı ve önerilerde bulundu.

Özel okullara erken kayıt dönemi başlıyor. Velilerin bu dönemde yanıtını aradıkları soruların başında okul ücretleri yer alırken eğitim kalitesi ve diğer etkinlikler okul seçiminde önemli rol oynuyor. Okul seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktaları Gençlik Eğitim Kurumları Genel Müdürü ve Özel Öğretim Derneği Konya Şube Başkanı Barış Çağlayan Çakır ile konuştuk. Çakır, “Özel okulların öğrencilerimize büyük avantajlar sağladığına inanıyorum. Özel Okullar milli ve manevi değerleri yüksek, sorumluluk duygusu gelişmiş, girişimci, değerler eğitimini önemseyen bir gençlik yetiştirilmeyi, eğitim anlayışının en önemli hedefleri arasına almalıdır” dedi.

Öğretmen değişikliği çok yüksek olan kurumlarda, sağlıklı bir ortam oluşmayacağını ifade eden Çakır, şöyle konuştu: “Öğretmenlerin yeterliliği hususunda; Kurumsal kültüre sahip eğitim kurumları, deneyimli eğitim kadrosunun değerini bilir ve kadro istikrarına önem verir.. Tabii ki öğretmenlerde değişiklik olabilir; ama bu, yılda yüzde 20’yi geçiyorsa orada sağlıklı bir yapı olduğunu söyleyemeyiz. Öğretmenlerin tümünün gerekli eğitim birikimine ve lisans derecesine sahip olmaları önemlidir. Performans değerlendirmelerine ve hizmet içi çalışmalarına önem veren, üniversitelerden akademik destek alan, sürekli eğitime inanan gerek bireysel gelişim gerekse kurumsal gelişim açısından öğretmenine olanaklar sunan kurumlar öğrencilerine de değer verir.”

KALİTE BELGELENMELİ

“Veliler, tercih yapılacak okul hakkında mutlaka yeterli araştırma yapmalıdır” diyen Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Okulun fiziki yapısının gezilip görülmesini öneriyoruz. Okulun eğitim başarısı, öğrenciye sunulacak akademik olanaklar, öğrencinin kişiliğini geliştirecek ortamın varlığı, iyi düzeyde yabancı dil öğretimi, iyi ve yeterli imkânlarla donatılmış fen laboratuvarları, spor ve sosyal tesislerin sağladığı çalışma alanları, öğrencilerin hizmetine verilen zengin kütüphaneler gibi fark yaratan ortamlar öğrencilerin başarısını olumlu etkileyecektir. Eğitim kadrosundan idarecisine, okulda uygulanan müfredata ve özel programlarına kadar birçok konuda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Kültürel, sanatsal, sportif faaliyetler için sunulan kulüp çalışmalarının incelenmesi de önemli hususlardan biridir. Çocuğun okul öncesinden ortaöğretime kadar devam edeceği okulun aynı kurumda olması eğitim – öğretim sürecinin devamlılığını sağlayacaktır. Ayrıca bu durum çocuğun gelişiminin bütün olarak değerlendirilmesini sağlayacaktır. Mezunları ile irtibatlı okullar, yetiştirdiği öğrencilerini topluma referans olarak gösterebilen, mezunlarını okuldaki öğrencileri ile buluşturabilen kurumlar tercih edilmeli; akredite olmuş, MEB toplam kalite uygulamaları ya da ISO gibi belgelere sahip kendine ait eğitim modelleri olan okullar tercihte öncelikli olmalıdır.”

DİL EĞİTİMİ ARAŞTIRILMALI

Kendisini ispatlamış okullardan yana tercihin kullanılmasının faydalı olacağını söyleyen Çakır, konuşmasına  şöyle devam etti: “Çünkü bazı yeni kurumların vaatlerini gerçekleştirmekte zorlandıklarını, bazen de finansal sıkıntılar yaşadıklarını görebiliyoruz. Kayıtların yenilenme döneminde sunulan erken kayıt ve bursluluk sınavı avantajlarından faydalanmak gerekiyor. Çünkü kurumlar hem başarılı öğrencileri bünyesine katmak isterken hem de başarılı ve maddi imkânları kısıtlı öğrenciler için bir fırsat doğmuş oluyor. O nedenle bu imkânların değerlendirilmesi önemli. Ayrıca, daha sonra velinin çocuğunu göndermek istediği okul kontenjanı dolmuş olabilir ve okul bulmakta sorun yaşanabilir. Ama erken kayıtlarla bu durumun önüne geçilebilmektedir. Yabancı Dil Eğitimi, özellikle özel okul arayışında olan anne babaların tercihlerini etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Çocuklarına okuma ve yazma düzeyinde yabancı dil becerisinin kazandırılması son derece önemlidir. Günümüzde artık 2. hatta 3. bir yabancı dilin öğretilmesi önemli bir ihtiyaca dönüşmüştür. Tercih edeceğiniz okullarda dil eğitiminin ne düzeyde verildiğini, haftada kaç saat dil dersi olduğunu, birden fazla yabancı dil olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.”

SOSYAL VE SPORTİF AKTİVİTELER ÖNEMLİ

Sosyal ve kültürel faaliyetlerle öğrencilerin özgüven kazandığını ve hayata daha sağlam hazırlandığını ifade eden Çakır,sözlerini şöyle sürdürdü: “Sosyal etkinlikler pek çok yaşanmış başarı öyküsünün bir yerinde mutlaka yer alır.  Okul yıllarında gerçekleştirilen sosyal ve sportif aktiviteler bu yönüyle önemlidir. Hatta bu var oluşlar hem o günün hem de geleceğin inşasında önemli referans kaynakları olurlar. Okul takımında oynamak, izcilik çalışmalarına katılmak, okul meclisine seçilmek, okul dergisi çıkarmak ya da münazaralarda yer almak öğrencilere çok şey kazandıracaktır. Pek çok özel okul için tercih edilme sebebi olan sosyal ve sportif faaliyetlere yeterince zaman ayrılması ve bu etkinliklerin ücretli ya da ücretsiz oluşu gibi faktörler de velilerin okul seçimlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Son yıllarda birçok okul velilere bu önemli karar aşamasında yardımcı olmak ve aynı anda çok sayıda anne-babaya kurumunu tanıtmak amacıyla “Okul Tanıtım Günleri” düzenlemektedir. Bu genel toplantılarda okulun eğitim sistemi anlatıldığı gibi okulun fiziksel ve sosyal olanaklarını görme fırsatı da olmaktadır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi uzmanları öğrenci psikolojisinden hareket eden ve gelişim psikolojisinin uygulama alanlarından destek alan çalışmaları ile öğrenciyi tanıma, yönlendirme ve bilgi sunma çalışmalarıyla hem öğrenciye hem de veliye önemli hizmetler sunmaktadır. Okuldaki PDR uzmanlarının sayısı, alan mezunu olmaları, deneyimleri, ilgilendikleri öğrenci sayıları velilerin ilgi alanına girmelidir.”

OKULUN KÜTÜPHANESİNİ GÖRÜN

“Ölçme ve Değerlendirme Birimi öğrenme süreçlerinin tasarlanması, planlanması, programa uygun öğrenme materyallerinin ve ölçme araçlarının geliştirilmesi süreci üzerinde durulması gereken önemli bir kriterdir” diyen Çakır, “Program geliştirme veya ölçme – değerlendirme uzmanlarının süreç değerlendirmelerine katkısı bir eğitim kurumunun yaptığı işi bilimsel olarak ne ölçüde ele aldığını gösterir. Kütüphane ve okuma kültürü, kütüphane kullanımı teknolojinin gelişmesi ile zaman ve mekân sınırlarını zorlamaktadır. Bir yayına ulaşmak, aranılan bir kaynağa evden ulaşabilmek günümüzde artık zor değil. Kitap, dergi, süreli yayınların sayısı ve yayınlarının ulaştığı kitle, bir okulun eğitime bakışını gösterir. Okulun kütüphanesini ziyaret etmeniz size bir fikir edinme fırsatı oluşturacaktır. Veli Okul İşbirliği noktasında veli ile doğru şekilde ve doğru zamanda kurulan iletişim ve işbirliği, bir okulun önemli artılarındandır. Sınırlarını ve sorumluluklarını bilerek gerçekleştirilecek bilgi alışverişleri öğrenci başarısını artıracak, güven ortamını pekiştirecek özelliklerdir. Öğrencinizi emanet ettiğiniz okulun, öğrencinizle ilgili size geri bildirimler yapması hususunu muhakkak sorgulayınız. Bir sorun yaşadığınızda sizinle iletişime geçecek kişilerin kimler olduğuyla ilgili bilgi edininiz. Çocuğunuzun yaşayabileceği herhangi bir probleminde danışabileceği ve çocuğunuza danışmanlık yapabilecek birinin var olduğunu bilmek sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır” şeklinde konuştu.

Paylaş.

Yorum Yaz