Takip et

Özel Enderun Şule Yüksel Şenler’i Yâd Etti

0

Özel Enderun Değerler Eğitimi kapsamında gerçekleştirdiği Rol Model tanıtımında bu ay Şule Yüksel Şenler’e yer verdi. ‘‘İnsanın kendini okuyabilmesi için mutlak surette iman ziyasina, iman nuruna ihtiyacı vardır. Çünkü bütün sırlar o nur, o ziya ile çözülebilir ancak.’’ diyor Şule Yüksel Şenler.

              Şule Yüksel Şenler; dindarlığın siyaset, sanat, edebiyat  her alanda devrimci kesimce katı bir ideolojik tavırla karşılandığı, baskı ve şiddet uygulandığı, dini görünüme tahammülün olmadığı bir dönemde Müslüman kadın kimliğinin, genelde tüm camianın adeta varlık mücadelesini, Müslüman kadın kimliğinin yeniden inşasını, öz güvenini sağlamak için destansı bir mücadele ortaya koymuş ve ezber bozmuş bir isimdir. Özel Enderun öğrencileri bu ay örnek şahsiyet tanıtımında Şule Yüksel Şenler’i saygı ve minnetle andı. Akran eğitimi kapsamında gerçekleşen çalışma oldukça verimli geçti. Örnek şahsiyete günler öncesinden hazırlanan öğrenciler, edindikleri bilgileri, deneyimleri ve kazanımları arkadaşlarıyla paylaştılar. Görevli öğrenciler sınıfları gezerek aynı ders saati içerisinde tüm arkadaşlarına Şenler’i tanıttılar. Her sınıf düzeyinde gerçekleşen çalışmada Şenler ’in sadece hayatı değil mücadeleci yönü, azmi, kararlığı ve inandığı gibi yaşama aşkı öğrencilere aktarıldı. Etkinlik sonucu yapılan değerlendirmede görev alan öğrencilerin hayatlarında azim ve kararlığın iz bıraktığı, inandıkları yolda mücadele etmeleri gerekliliğini kazandıkları görüldü. Gençler böyle bir çalışmada olmaktan mutlu olduklarını ve okulun bu fırsatı tanımasından dolayı müteşekkir olduklarını ifade ettiler.

Konu ile ilgili Okul Müdürü Said Turgut şunları ifade etti: “Türkiye’nin önde gelen fikir insanlarından olan ve 1960’lı yıllardan itibaren başörtüsü konusunda verdiği mücadeleyle bilinen Şule Yüksel Şenler, bizim için oldukça önemli bir rol model. Huzur Sokağı ile özdeşleşen bir isim olan Şenler, gazete yazıları ve konferanslarıyla tanındı. Ömrünü gençliğin şuurlandırılmasına adayan Şenler, bir neslin fikir dünyasını da derinden etkilemiştir. Bu denli öneme haiz bir şahsiyeti öğrencilerimize tanıtmanın mutluluğu içindeyiz. Azmin, kararlığın ve mücadelenin öğrencilerimize yaşayarak sirayet etmesi için çaba sarf ediyoruz. Gayemiz şuurlu bir nesil yetiştirebilmek. İnşallah muvaffak oluruz. Emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.”

Paylaş.

Yorum Yaz