Takip et

Orada bir lise var uzakta, o lise…

0
Hüseyin Akın-Yazar

Hüseyin Akın-Yazar

Eğitim meselesi temel meselemiz.
Eksik bir yorgan gibi, başımızı örtüyoruz ayaklarımız açık kalıyor; ayaklarımızı örtüyoruz başımız açıkta kalıyor.
Böyle bir durumda olması gereken belli: Her öğretmen ve her okul kendi sistemini kendisi kuracak. Ayağını yorganına göre uzatsın demiyorum.
Herkes kendi yorganını kendi boyuna göre temin etsin.
Tıpkı Konya Özel Enderun Anadolu ve Fen Lisesi gibi.
Ben gittim gördüm. ‘Beşikten mezara ilim’ anlayışını hâkim kılmak istemiş Enderun Lisesi. Anaokulundan liseye kadar her aşamada bütüncül bir yaklaşımla eğitim veriyor.
Sadece hesaplanabilir, görünür başarı değil; aynı zamanda bir cevap anahtarına sıkıştırılamayacak denli dolaylı ve de görünür olmayan başarıları da bu eğitimin içerisine yerleştirmekte geri kalmamış. Enderun Lisesi öğretmenleri ile okumuş oldukları ‘Tespitçi Dükkânı’ deneme kitabımla ilgili gerçekleştirdiğimiz kritik onları hem dünya hem de ufuk açısından tanıma fırsatı verdi.
Okuma lezzetini tatmış bir öğretmen öğrenci için başlı başına hazinedir.
Enderun Fen ve Anadolu Lisesi’nin Müdürü Said Turgut Bey, müdür yardımcıları Fatih Aktaş Bey, Öznur Özgür İç Hanım gerçekten bütün eğitim kadrosu ile beraber bir orkestra ahengi içerisinde çalışıyorlar.
Edebiyat öğretmeni Öznur Özdemir ve tarih öğretmeni Muhammed Akkan’ın enerjisine yetişmek de öyle pek kolay değil. Okulda bir hafta süreyle her yıl kitap şenliği düzenlemeleri de böyle bir enerjinin neticesi. Siz ne dersiniz bilmem ama bana göre eğitim öğretmende başlar yine öğretmende biter.
Okul idarecileri moral, motivasyon, fırsat ve imkân verirler. Bunun için ta Finlandiya’ya ya da Singapur’a gitmenize hiç gerek yok. İşte Halep oradaysa Konya burada. Eğitimde iyi örneklerin sayısının artması dileğiyle.

http://www.milligazete.com.tr/makale/1420818/huseyin-akin/orada-bir-lise-var-uzakta-o-lise

Paylaş.

Yorum Yaz