Takip et

Kurucu Temsilcimiz Muharrem Turşucu’nun 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

0

IMG_4211

Eğitim İhmale Gelmez!

Okullarımızın değerli öğretim lideri yöneticileri ve kıymetli öğretmenleri hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. 2020-2021 eğitim- öğretim yılına, olağan dışı şartlarda başlıyoruz. Okullarımıza, tüm eğitim paydaşlarımıza, ülkemize ve eğitim camiamıza yeni eğitim-öğretim yılımız hayırlı olsun.

2020 – 2021 eğitim-öğretim yılı, Covid-19 salgın sürecinin dünyada ve ülkemizde en yaygın şekliyle devam ettiği bir zaman diliminde başladı. Eğitim ve öğretimin önemini kavramış ülkelerin pek çoğu gerekli tedbirleri alarak okullarını açtılar. Bizim ülkemizde de alınan ve alınacak olan tedbirlerle okulların açılması için çalışmalar devam ediyor.

Eğitim ihmale gelmez. Eğitimi ihmal edenler, neyi ihmal ettiklerini çok geç fark ederler. Fark ettiklerinde ise kuşatılmış olurlar. Kuşatılmıştan kurtulmanın eğitim ve öğretime gereken önemin ve değerin vermekten geçtiğini zor anlarlar.

Son üç yüz yıllık tarihimize bir göz atalım. Bir zamanlar ilimde, fende, ekonomide, sosyal yapıda zirvede olan bir millet bugün niçin bu halde. Eğitim ve öğretimdeki ihmallerimiz, taklitlerimiz bizi bu hallere düşürdü. Bunu fark etmek ne kadar zormuş. Bugün yeryüzünde gelişmiş dediğimiz, ekonomisi ve üretimi iyi, dünya çapında markaları olan devletlerin ortak yanlarının eğitim ve öğretime gereken önemi ve değeri vermeleridir. Bundan da anlaşılıyor ki ülkeyi kalkındıran, ayakta tutan en önemli unsur eğitim öğretim çalışmalarıymış. Bu gerçeği fark etmek için insanın kendi hayatına dikkatli bir şekilde bakması da yeterlidir.

Bir insanın eğitimi ne kadar önemli ise ülkelerin de kendi vatandaşlarının eğitim ihtiyaçlarını geliştirmesi, onları hayata hazırlanması bir o kadar önemlidir. Eğitim öğretimdeki ihmaller yüzünden insanların ve ülkelerin geleceği hep olumsuz etkilenmiştir. Bu gerçeği en iyi yaşayan, gören, bilen bizim ülkemiz ve insanımızdır. İnsanımızı ve ülkemizi müreffeh yaşam seviyesine taşımanın yolunun eğitim ve öğretimden geçtiği tartışma götürmeyecek şekilde ortaya çıkmıştır. Bugünkü halimize baktığımızda, eldeki verileri akıl süzgecinden geçirdiğimizde eğitim ve öğretimin önemini kavramak artık görmezden gelinemeyecek bir gerçektir. Okul çağında 18 milyon gencimiz var. 1 milyona yakında öğretmenimiz hâlihazırda istihdam edilmiş durumda. Milli Eğitim Bakanlığımız, eğitim yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, eğitim öğretimin önemini kavrama ve uygulamadaki sorumluluklarını hakkıyla yerine getirebilirlerse 18 milyon gencimiz ülkemizi en yüksek ideallere taşıyacak potansiyel güç olacaktır.

Dünyanın ve ülkemizin salgınla boğuştuğu olağandışı bir zaman diliminde yaşıyoruz. İhmale gelmeyecek eğitim öğretim işini her şart ve ortamda yerine getirmenin çabasını tüm eğitim paydaşlar olarak sarf etmek zorundayız. Eğitim ve öğretimin etkili bir biçimde gerçekleşmesi için en önemli unsur, öğretmen öğrenci etkileşimi ve okul iklimidir. Öğrenciyi olgunlaştıran okul ikliminin oluşturulması için her türlü fedakârlık yapılmalı ve öğrencilerimiz bir şekilde bu iklimin havasını teneffüs ederek hayata hazırlanmalıdır. Bu salgın döneminde, okullara, sağlığa uygunluk şartlarını yerine getirebilme düzeylerine göre eğitim öğretimi yüz yüze yapma fırsatı verilmelidir.

Okullarımızda, ”Aklı Geliştiren ve Ahlakı Güzelleştiren” bir anlayışla öğrencilerimizi hayata hazırlıyoruz. 25 yıllık gayretimiz insanımıza ve ülkemize hizmetimiz bizim için en büyük mutluluk kaynağıdır. Eğitilen ve eğitim öğretimin kendisine kattığı değerleri özümseyen insan, eşrefi mahlûk olarak yüksek seviyelere çıkar. Eğitim ve ahlaktan yoksun olanlar da en düşük seviyelere kadar düşer.

Özel Gençlik İlkokulu ve Ortaokulumuzda, Özel Enderun Fen ve Anadolu Lisemizde de salgına karşı her türlü tedbirler alındı. Her iki okulumuz da TSE‘nin “EĞİTİM KURUMLARINDA HİJYEN ŞARTLARININ GELİŞTİRİLMESİ, ENFEKSİYON ÖNLEME VE KONTROL BELGELENDİRME” şartları yerine getirilerek ”OKULUM TEMİZ” Belgesi almaya hak kazanmıştır. Sağlıklı bir eğitim ve öğretim için tamamlanan bu çalışmalar sonucunda en büyük beklentimiz, okullarımızda en kısa zamanda öğrencilerimize kavuşarak yüz yüze eğitime başlamaktır.

İçinde bulunduğumuz dijital çağda pek çok imkânı ustaca kullanan öğretmenlerimiz, öğrencilerimize ellerindeki telefon kadar yakın oldular. Okullarımızda bu altyapı yeteri kadar güçlendirilmiştir. Okulların kapalı olduğu dönemde büyük bir özveriyle öğretmenlik mesleğini icra eden öğretmenlerimize canı gönülden teşekkür ediyorum.

Yüceliğini, öğrenme ve öğretme heyecanından alan öğretmenlerimiz, insan yetiştirme sorumluluğunun idrakindedir. Eğitim ve öğretimin temel unsuru olan öğretmenlerimize tarihimizdeki saygınlığı kazandıracak “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” ifadesindeki manayı hem öğretmenlerimize hem öğrencilerimize hem de tüm eğitim paydaşlarına özümsetmeliyiz.

Eğitilmiş ve medeni vatandaşlar içinde bulundukları toplumu ayakta tutar. Olağanüstü dönemler, bazen olağanüstü gayretler gerektirir. İnsanlığın mimarı öğretmenler,  çocuklarımızı hayata hazırlayacak okullar, bu tarihi vazifeyi en iyi şekilde ifa ederek tarihe kahramanlar olarak geçeceklerdir. Bu fırsatı kaçırmayacak olanlara ne mutlu.

2020-2021 eğitim- öğretim yılımızın tekrar hayırlı uğurlu olmasını diler; şer gibi görünen bu durumun hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Muharrem TURŞUCU
Özel Gençlik Eğitim Kurumları
Kurucu Temsilcisi

Yorum Yaz