Takip et

Kurucu Temsilcimiz Muharrem Turşucu’nun 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

0

2018-2019 Eğitim öğretim yılımız hayırlı olsun.

Yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Yarınlarımızın teminatı olan evlatlarımızı birikim, tecrübe ve mesleki yeterliliklerimizle geleceğe hazırlamanın sorumluluğunu taşıyoruz. Eğitimciler olarak büyük bir mesuliyetimiz var. Ülkemiz ve insanımız için her tür fedakârlığı yapması gerekenler, muallimlerimizdir.

Dün denebilecek -kısa bir zaman öncesine kadar- bu denli hızlı bir değişim yoktu. Bugün her alanda hızlı bir değişimi hep beraber yaşıyoruz. Öğretmenliğe başladığım yıllarda yaptığımız planlar, hazırladığımız ders materyalleri, kullandığımız ders-araç gereçleri, sınıf ve okul ortamlarımız çok fazla değişikliğe gerek kalmadan 3-5 yıl kullanılabiliyordu. Bugün sene başında yaptığımız hazırlıklar, sene sonuna varmadan revize gerektirebiliyor. Teknolojik gelişmeler; öğrenme kaynaklarını çeşitlendiriyor, kolaylaştırıyor, bilgiye ulaşımı ve iletişimi hızlandırıyor. Tabi bu kolaylıkları usulünce kullanabilmek büyük dikkat ve maharette gerektiriyor. Eğitim ortamlarında kullanmak zorunda kaldığımız iletişim araçlarının ( internet, akıllı tahta, akıllı telefon vb.) yan tesirleri de çok acı bir şekilde görülmeye başlandı. Son istatistiklerde gençlerimiz günde 3 saatten fazla internet ortamında kalıyor ve bu meşguliyetin çoğu da amacı dışında vakit geçirilen siteler oluyormuş. Belki yeni yeni tanımlanan semptomlarla (bağımlılık, hastalık belirtisi) karşı karşıya kalıyoruz.

Sınıfımızda ders verdiğimiz, geleceğe hazırladığımız öğrencilerimizi çok iyi tanımalıyız ki onların dikkatlerini dersimize toplayalım, onlara öğrenme aşkını aşılayalım ve verimli bir ders işleyebilelim. Ülkemizin ve dünyanın pek çok ülkesinde önemli bir sorun oluşturan öğrencilerin derse, çalışanların işine odaklanmasını engelleyen ve bağımlılık derecesine varan sosyal medyada vakit öldürme hastalığının farkına varmalıyız. Öğretmenler olarak öğrencilerimizde, öğrenmeyi değerli kılan ve öğrenebilme yeteneğini geliştirebileceğimiz etkinlikler yapmalıyız. Her öğrencimizin kendine has bireysel farklılıkları vardır. Bunları dikkate alıp, öğrenmenin gerekçesini kavratmalıyız ve öğrenmeyi etkili olarak sürdürmeliyiz.

Bir ülkenin gelişmişlik göstergelerini yükselten temel unsur, eğitim ve
öğretimdeki kalitesidir. Kırk yıllık eğitim öğretim hayatımda edindiğim en önemli tecrübe; eğitim öğretimin kalitesi, öğretmenin mesleki ve alan yeterlilikleriyle sağlanabilir. Kendisini iyi yetiştiren ve mesleğini seven bir öğretmen mutlaka başarır ve öğrencilerini hem hayata hem de geleceğe hazırlar. Kendisini sürekli geliştiren öğretmen; öğrencisini, okulunu ve ülkesini de geliştirir.

Eğitimcileri (muallimleri) güçlü olmayan devletler, bugün zengin olsalar bile yarınları meçhuldür. Ülkemizde eğitim öğretim, sorunlar yumağıdır. Çözümün ana kaynağına inilememesi, sıkıntıları da artırmaktadır. Nasrettin Hoca’nın samanlıkta kaybettiği anahtarını sokak ışığında araması gibi, çözüm hep başka yerlerde aranıyor. Mesleğinin bilincinde, ülkesi ve öğrencileri için her türlü fedakârlığı yapma sorumluluğunda olan öğretmenin başarısını hiçbir güç engelleyemez.

Her zaman ifade ettiğimiz gibi, özel okular ülkemizin eğitim öğretim sorularını çözmede önemli bir fırsattır. Özel okulların özel öğretmenleri, özel okulların sağlamış olduğu öğrenme ortamlarıyla,  ülkesi ve öğrencileri için her türlü fedakârlığı gösteriyor; öğrencilerinin hem akademik hem de sosyal gelişimlerini sağlayarak onları hayata hazırlıyor.

2018-2019 eğitim öğretim yılında sağlık ve afiyette, keyifli, başarılı çalışmalar diliyorum. Yeni eğitim öğretim yılımız öğrencilerimiz, velilerimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olsun.  

03.09.2018 Konya /   Muharrem TURŞUCU – GENÇLİK EĞİTİM KURUMLARI KURUCU TEMSİLCİSİ

Paylaş.

Yorum Yaz