Takip et

Genel Müdürümüzden Öğretmenler Günü Mesajı

0

Barış Çağlayan ÇAKIR

Hayatınızda önemli iz bırakan 3 kişi sayın dediğimizde inanıyorum ki en az bir tanesi öğretmenlerimizdir. Akademik kazanımlardan çok, mutlaka hayatınıza bir dokunuşla iz bırakmışlardır.

Eğitim ortamları çocukların sosyal, duygusal ve akademik gelişim sağladıkları, sosyalleşmeyi öğrendikleri yerlerdir. Yaptığımız çalışmalarla mutlaka öğrencilerin hayatına dokunabileceğimiz onları hayata hazırlayacağımız çalışmalar olmalıdır. Bu çalışmalar, kendi öğrencilerimize olduğu kadar ilimize, ülkemize de farklılık kazandıracak çalışmalar olmalıdır.

Ör; Gezelim Görelim Öğrenelim uygulaması, Kuran okuma programımız, zeka oyunları çalışmalarımız, Proje çalışmalarımız, Okuma çalışmalarımız, eksik kazanımları tamamlayarak onları hayata hazırladığımız  KEP birimi gibi

Eğitim ortamları sadece öğrenciler için değil, öğretmenler içinde büyük öneme sahiptir. Okul ikliminin öğretmenler için olumlu ve destekleyici olmasının öğretmenlerin iyi olma halini iyileştirerek, mesleki performanslarını olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.

Okullarda kurumun hedeflerine ulaşabilmesi için yapılan faaliyetleri gerçekleştiren Doğal Çalışma Grupları bulunmalıdır. 

Formula 1 yarışları takım olarak hızlı karar almanın ve bu kararı doğru uygulamanın, değişen şartlara çabuk uyum sağlamanın şart olduğu bir takım oyunudur. Bu yarışı izlemiş olan herkes Kameralara poz veren yıldız pilotlar kadar, araç pite girdiğinde zamana karşı yarışarak servis veren takım oyuncularının katkılarının önemini bilir.

Formula 1 takımındaki 19 kişi, 8  saniyelik bir zaman dilimi içinde işlerini tamamlar. Her bir görev kendi içinde o kadar önemlidir ki birinin aksamasının bütün her şeyi durduracağını, bırakın yarışı kaybetmeyi hayati sonuçlara mal olacağını herkes bilir. Ancak öte yandan Formula 1’de hiçbir işin tek başına bir kıymeti yoktur; katkı herkesin ortak çabasıyla yaratılır. Bir Formula 1 takımının pit stop’ta yüksek performans göstermesi, takım olmaktan zevk alan, birlikte mücadele etmeyi, risk almayı bilen oyuncuların varlığına bağlıdır.

Takım olmanın cazibesi “bir gruba ait olmanın ve birlikte iş başarmanın” verdiği motivasyondan gelir. Takım olmak hepimizin “ait olma” , “dayanışma”, “paylaşma” ihtiyaçlarını besler. Takım olduğumuzda, kendi başımıza alamayacağımız sonuçları alır, başaramayacağımız işleri başarırız.

Takım olmak demek, aynı anda hem bir birey olarak var olmak hem de bir bütüne ait olmak demektir.  

“Bir araya gelmek sadece bir başlangıçtır. Yan yana durmak bir ilerleme sayılabilir. Ama asıl başarı birlikte çalışmayı sağlamaktır.

Birlikte Çalışmayı sağladığımız öğretmen arkadaşlarımızla bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hepinize nice sağlıklı başarılı Öğretmenler günleri diliyorum.

Paylaş.

Yorum Yaz