Takip et

Ara Tatil Hakkında Öneriler

0

Asena Hacer Küçükçolak - Rehberlik

Yeni eğitim-öğretim yılına büyük bir tempo ile başlayan öğrenci ve öğretmenler bu yıl ilk kez uygulanacak olan ara tatil ile eğitime bir hafta ara verecekler. Siz ebeveyn ve öğrencilerin bu tatili nasıl değerlendirebileceği hakkında aklınızda oluşabilecek bazı soruları ele almakta fayda vardır.
Ebeveynler olarak; “acaba çocuklarımız bu süreyi konu eksiklerini tamamlayarak, soru çözerek veya ders çalışarak mı değerlendirmelidirler?” öğrenciler ise bu süreyi “ne kadar tablet, bilgisayar oynayıp televizyon izleyerek geçirebilirim?” gibi düşünceler ile tatile girebilmektedirler. Bu soruların yerine kendimize sormamız gereken asıl soru, “bu zaman dilimini aktif dinlenme ile nasıl değerlendirebilirim?” olmalıdır.
Ara tatil döneminde öğrenciler aktif dinlenme ile zihinlerini farklı alanlarda kullanıp geliştirebileceği ortamlar oluşturmalıdır. Aktif dinlenme, bedenin ve beynin dinlendiği, fakat bu durumun tamamen hiçbir aktivite ile uğraşmamak yerine beyni sürekli yapılan aktivitelerin dışında farklı aktiviteler ile canlı tutmaktır. Yani, sürekli ders çalışan öğrenci bu dönemde ders çalışma davranışı yerine yine zihinsel gelişimine fayda sağlayacak farklı aktiviteler yapabilirler. Bunlara;
• Aile ile vakit geçirme
• Kültürel faaliyetler
• Doğa keşfi
• Kitap okuma
• Sportif faaliyetler
• Zekâ oyunları
• Tiyatro, sinema
• Müze ve doğa gezileri
Gibi örnekler verebiliriz.

Asena Hacer KÜÇÜKÇOLAK
Özel Gençlik Ortaokulu
Psikolojik Danışmanı

Mustafa Kılıç - Psikolojik Danışman

Aktif dinlenme sayesinde zihinsel enerjimiz optimal düzeye gelecek ve zihin olarak kendimizi toparlamamıza fayda sağlayacaktır. Sürekli benzer iş ve işlemler ile meşgul olmamız bir süre sonra performansımızı olumsuz etkileyebilecektir. Bu yüzden kendimizi farklı hatta imkân bulunabilirse ilk defa yapabileceğim çeşitli etkinlikler ile bu süre zarfında meşgul edebiliriz. Böylelikle asıl görevlerimizi yerine getirmek için zihinsel enerjimizi toplamış olarak tatil sonrasına dönebiliriz.
Ara tatil döneminde yapılacak en büyük hatalardan biride tamamen teknolojik aletler ile vakit geçirmek ve tamamen pasif bir şekilde dinlenmek olacaktır. Bu ara tatil dönemini bireysel olarak verimli bir şekilde değerlendirmeye dikkat etmeliyiz. Sürekli meşgul oluna işler ile bir süreliğine uzaklaşmak kendimize iyi gelebilecektir. Dinlenmiş zihin, daha iyi çalışacak; iyi çalışan zihin ise bireye en yüksek verimi verecektir. Bu ara tatil dönemde ne çok ders çalışarak kendimizi yıpratmalı ne de pasif bir şekilde dinlenerek ve tamamen teknolojik aletler ile vakit geçirerek kendimize zarar vermeliyiz. Bunun yerine sevdiklerimiz ile bol vakit geçirerek, kendimize zaman dilimi ayırarak ve bahsedilen örnek aktiviteler ile uğraşarak aktif dinlenme yaparak kendimizi ve zihnimizi toparlayabiliriz. Alternatif etkinlikler için MEB’in düzenlemiş olduğu her il düzeyinde ve her tarih için etkinlik ve aktivitelere de katılım sağlanabilir. Bu etkinliklere MEB’in web sayfasından ulaşılabilinir.

Mustafa KILIÇ
Özel Gençlik İlkokulu
Psikolojik Danışmanı

Paylaş.

Yorum Yaz