Takip et

Allah Var! Keder Yok

0

Ati yani gelecek yaşanmamış ve ne olacağının Allah’tan başkasının bilmediği kapalı bir olgu yani yarınlar demektir. Azim, gayret çaba demektir. İnsan azmini, çalışmasını bırakırsa fiziken ölmese de ruhen ölmüş demektir. Geleceği karanlık görerek çalışmayı bırakmak ölümdür. Çünkü Allah’a inanan, kadere iman etmiş birisi, gelecekten asla ümidini kesemez.
Akıllı, aklı başında bir insan asla çalışmayı bırakmaz. Bugün ne kadar kötü olursa olsun, o çalışmasından, azminden, gayretinden vazgeçmez. En alçakça ölüm azmi bırakmaktır.
Ne demiş Mehmet Akif: “Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak, Alçak bir ölüm varsa, eminim budur ancak.”

Untitled-sGerçekten hayallerinin peşinden giden bir insan sonucu ne olacak diye bakmaz. Sadece koşmasına bakar. Yoldaki tümsekler, çukurlar, bataklıklar, taşlar onu ilgilendirmez. Yara alsa da koşmasına devam eder. Günümüzde en iyi yerlere gelmiş insanlar ümitlerini, azimlerini asla kaybetmeyenlerdir. Hayallerinin peşinden koşanlardır. Kimisi şoförlük yapmış kimisi simitçilik… Maddi sıkıntılar asla engel değildir çalışmaya. Gelecek kendi kendine karanlık olmaz, onu karanlık yapan hiç şüphesiz insanın kendisidir. Mutlaka orayı aydınlatacak bir fener vardır. Ama kişi, o feneri kendi düşünceleriyle ve fiilleriyle kapatır. Bu yüzdendir ki atiyi karanlık görür.
Sonuç olarak; bizim hayır bildiğimizde şer, şer bildiğimizde hayır olabilir. Bu nedenle ümidimizi asla kaybetmemeli, karanlığı aydınlatacak bir fener muhakkak vardır bunu unutmamalıyız.

Allah var, keder yok!

Aynur Sena Derbentli – Özel Gençlik Ortaokulu – 2016

Paylaş.

Yorum Yaz